Projekt „Vandenberg”. 24,27 N, 81,44 W. Te współrzędne oznaczają miejsce wiecznego spoczynku starego dzielnego żołnierza, USS General Hoyt S. Vandenberg.
W 2009 roku przeszedł gruntowną przemianę- skrzypiący stalowy potwór stał się mistyczną tajemnicą.
W maju tego roku okręt Vandenberg zniknął w mrokach oceanu u wybrzeży Florydy, aby stać się na zawsze sztuczną rafą na głębokości 130 metrów. Nie trwało długo, a życie objęło panowaniem bezwładne 10,000 ton. Życie rozwijało się w majestatyczny ciszy, bogate formy życia wypełniły martwą pustkę.
Życie skryte w groźnej, dzikiej pustce będzie straszyć i uwodzić słynnego austriackiego fotografa i pasjonata nurkowania Andreasa Franke.
Ten wiedeński artysta, znany z niezwykle szczegółowych i starannie planowanych inscenizacji międzynarodowych marek, widział możliwość stworzenia unikalnej platformy wyrazu z wykorzystaniem giganta uśpionego na dnie morza. Zrobił zdjęcia studyjne reprezentujące sceny z życia codziennego, nałożył je na tło podmorskiego statku i jego atmosfery, tworząc niezrównany absurd.
Mecz bokserski odbywa się na dnie morza, dziewczynka w białej jak w bajce sukni, i inne sceny pełne życia rozgrywają się na upiornym pokładzie. Dwóch młodych chłopców stoi z misiem i trójkołowym rowerkiem.
Andreas Franke wykonał montaż podwodnych zdjęć z zatopionego statku ze ze zdjęciami studyjnymi scen z życia codziennego, tworząc tym samym nowy, zatopiony, zapomniany świat. Ziemia niczyja zawieszena gdzieś między przeszłością a teraźniejszością. Świat zamglony, ponury świat, mylące i fascynujące sceny.
Tym światem Andreas Franke chciał podzielić się z resztą. Wkrótce odpowiednia jak na te obrazy przystało galeria została znaleziona. Nie w Nowym Jorku, ani w Paryżu, ale na 24,27 N, 81,44 W, 130 stóp pod powierzchnią morza. Chodźmy na dół.
W żadnym innym miejscu nie wystawa fotografii symbiotycznej nie ma więcej sensu niż w ciszy podwodnego atonalnego świata - na pokładzie samego okrętu Vandenberg. Zatopiony w swojej otchłani gigant, na głębokości 130 metrów pod powierzchnią, nie tylko jest tłem swoich zdjęć, ale również miejscem, aby je podziwiać.
SEAFARI.PL - nurkowanie i podróże
ul. Kawki 4 62-080 LUSOWO
tel. +48 514 00 33 00
e-mail: sirolgierd@gmail.com serwis internetowy: admin@seafari.pl