Często krótko po zanurzeniu odczuwamy parcie na pęcherz. Uczucie parcia spowodowane jest odruchem wynikającym z zanurzenia naszego ciała w wodzie, gdy ciśnienie wywołane ciężarem naszej krwi przyjmuje wartość równą ciśnieniu wody otoczenia.
Krew, która w pozycji pionowej zalega w kończynach dolnych, zostaje wypchnięta do dużych naczyń, a potem płuc i serca. Wysyłany jest sygnał do podwzgórza o nadmiarze wody w organizmie i potrzebie jej usunięcia. Podwzgórze to ośrodek zawiadujący gospodarką wodną organizmu. Zjawisko to nosi nazwę diurezy zanurzeniowej (immersion diuresis). Podobny jest efekt zanurzenie w zimnej wodzie. Obkurczają się naczynia krwionośne, występuje marznięcie w czasie nurkowania. W skafandrze nurkowym najbardziej eksponowane na zimno części ciała to twarz i czoło.
Niekorzystne jest też odwodnienie się przed nurkowaniem. Istnieje kilka czynników, które sprzyjają odwodnieniu np. suchy czynnik oddechowy, którym oddychamy z butli. W zestawie dla chorego oddychającego tlenem znajduje się nebulizator- nawilżacz gazu. Oddychając z butli ze sprężonym powietrzem nawilżamy czynnik oddechowy sami, tracąc wodę w czasie wydechu. W ciepłych wodach jest to co najmniej pół szklanki wody w ciągu typowego dnia nurkowego. W zimnych wodach wydatek wody jest większy ze względu na dodatkową energię, zużytą na ogrzewanie powietrza pobranego z butli. W aparatach oddechowych o obiegu zamkniętym (rebreathery), wilgotność i temperatura powietrza jest właściwa.
W przypadku nurka będącego w stanie odwodnienia ryzyko wystąpienia choroby dekompresyjnej jest większe. Zwiększenie lepkości krwi utrudnia transport tlenu do komórek ciała, zwiększa zawartość CO2 we krwi i tkankach, obciąża serce- przyspiesza pracę, zmniejsza wytrzymałość, przyspiesza też uczucie zmęczenia, zmniejszając sprawność nurka. Utrata 4-5 % wody w organizmie zmniejsza sprawność nurka o 25%. Wzrost lepkości krwi spowalnia transport do płuc małych pęcherzyków azotu, uwalniających się z krwi w czasie wynurzania, większych możliwości nagromadzenia i zlepiania się tych pęcherzyków we krwi, zatem zwiększenia ryzyka zatorów gazowych. Odwodnienie zwiększa też narkotyczny efekt azotu .
SEAFARI.PL - nurkowanie i podróże
ul. Kawki 4 62-080 LUSOWO
tel. +48 514 00 33 00
e-mail: sirolgierd@gmail.com serwis internetowy: admin@seafari.pl