Wielkie fale oceaniczne- widok z kosmosu. Fale wewnętrzne rozciągają się na długości nawet do kilkuset kilometrów i są bardzo wysokie – przekraczają nawet 100 metrów. Woda nad nimi jest bardziej wzburzona i pojawiają się na niej wstęgi piany, ale same fale można dostrzec dopiero z ogromnego oddalenia, a konkretnie – z kosmosu. Zdjęcia tego niesamowitego zjawiska u brzegów wyspy Trynidad opublikowała niedawno NASA.
Powyższa fotografia została wykonana przez załogę stacji ISS 18 stycznia. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Administracja prezydenta Busha planowała wstrzymać finansowanie stacji po 2015, co skutkowałoby zdjęciem stacji z orbity na początku 2016. Planom tym przeciwstawiła się administracja prezydenta Obamy, która przedłużyła finansowanie do 2020 roku a potencjalnie nawet do 2028.
Stacja jest na tyle duża, a jej moduły baterii słonecznych odbijają tyle światła słonecznego, że jest widoczna z Ziemi jako obiekt poruszający się po niebie
Dostrzeżenie fal wewnętrznych jest tym trudniejsze, że widać je tylko wtedy, gdy odbijają promienie słoneczne pod określonym w stosunku do stacji kosmicznej kątem.
Na zdjęciu widać wielkie fale u wybrzeża wyspy Trynidad. Fale prawdopodobnie zostały wywołane obecnością granicy szelfu kontynentalnego w okolicy Tobago. W tym miejscu przebiega granica między płytkim a głębokim oceanem. Fale są gigantyczne i przemieszczają się na bardzo duże odległości, jednak odbywa się to dość wolno w stosunku do fal, które przywykliśmy obserwować np. na powierzchni mórz. Podmorskie giganty przemierzają oceany w ciągu mniej więcej kilku dni.
Fale wewnętrzne udało się uchwycić załogom ISS już kilkakrotnie - m.in. u brzegu San Francisco i w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej.
Zdjęcia opublikowano 7 lutego 2013
SEAFARI.PL - nurkowanie i podróże
ul. Kawki 4 62-080 LUSOWO
tel. +48 514 00 33 00
e-mail: sirolgierd@gmail.com serwis internetowy: admin@seafari.pl