Planowanie nurkowania. Bezpieczne nurkowanie opiera się na dobrej organizacji i logistyce. Ważne elementy planowania to warunki na miejscu nurkowania, sprzęt i poziom wyszkolenia grupy. Przyjrzymy się temu bliżej.
Prowadzący i asekurujący grupę- zwykle instruktor lub divemaster omawiają warunki takie jak prąd, widoczność, głębokość i trasę. Warto sprawdzić prognozę pogody. Logistyka nurkowania obejmuje miejsce wejścia i wyjścia, omówienie sposobów komunikacji i przypomnienie znaków nurkowych, ustalenie par nurkowych. Zabezpieczenie medyczne- potrzebny jest tlen, środki opatrunkowe i leki, zestaw AMBU i AED i plan ewakuacji. Tu warto wiedzieć, kto z nurków ukończył kurs Rescue lub Emergency First Response. Postępowanie w sytuacji awaryjnej musi znać zespół asekuracji na brzegu lub łodzi. Trzeba też zabezpieczyć środki komunikacji- telefony komórkowe i walkie-talkie. Ustalenie par nurkowych wymaga sprawdzenia posiadanych uprawnień. W niektórych krajach sprawdza się aktualność badań lekarskich i ubezpieczenie.
Przed nurkowaniem instruktor lub przewodnik określa maksymalną głębokość, czas nurkowania i zużycie gazów. Przed lub po wejściu do wody trzeba wzajemnie sprawdzić sprzęt i zapoznać się z konfiguracją partnera nurkowego. Odstępstwa od klasycznej konfiguracji, na przykład sposób mocowania octopusa, pasy kroczne przy jackecie najlepiej od razu pokazać. W przypadku awaryjnej sytuacji pod wodą szkoda cennych sekund.
I najważniejsze- nurkowanie rekreacyjne jest nurkowaniem partnerskim. Czyli- wzajemna asekuracja i dostosowanie grupy do możliwości najsłabszego nurka. Często ktoś czuje się gorzej, ale nie powie o tym. W takiej sytuacji należy natychmiast sygnalizować potrzebę wynurzenia i przerwania nurkowania. Kochać was za to nie będą, ale to mniej dotkliwe niż potencjalne skutki wypadku nurkowego.
A'Shawn Robinson Womens Jersey