Technika głębokiego nurkowania. Czy głębokie nurkowania są bardziej niebezpieczne? Tak- ze względu na wyższe ciśnienie otoczenia, prawa gazowe (fizyka) i gorsze warunki.
Specyficzne warunki głębokiego nurkowania wymagają odpowiedniej techniki- przestrzegania ważnych zasad.
Kontakt z partnerem- podwójna, zdublowana kontrola najważniejszych parametrów nurkowania- czasu, głębokości, ilości powietrza i kondycji partnera.
Kontrola pływalności- obciążenie i odpowiednie wyważenie, większa pojemność BCD (dodatkowy sprzęt). Niekontrolowane wynurzenie z większej głębokości jest bardzo niebezpieczne. W takiej sytuacji pomaga opróżnienie jacketu, partner lub nawet awaryjne rozłożenie rąk i nóg (zwiększenie oporu wynurzania).
Odpowiednie, wolne tempo wynurzania. Kontrolujemy i planujemy nurkowanie za pomocą tabel RDP i komputera nurkowego, stosujemy digital jako pomiar kontrolny. Warto przygotować linę lub wykonać zanurzenie przy dnie (punkt odniesienia).
Częsta kontrola zapasu powietrza- na dużych głębokościach i pod wpływem stresu zużywamy powietrze znacznie szybciej. Na głębokości 30 metrów zużywamy powietrze dwa razy szybciej niż na 10 metrach.
Zabieramy tylko sprawdzony sprzęt. Sprawdzony w płytkich nurkowaniach.
Przestrzegamy prawidłowej prędkości wynurzania. Zawsze wykonujemy przystanek bezpieczeństwa.
U większości płetwonurków objawy narkozy azotowej występują na głębokości 25- 30 metrów. Wynurzamy się z partnerem na mniejszą głębokość, żeby objawy narkozy ustąpiły. Nie powinno się powtarzać nurkowania w tym samym dniu.
I najważniejsze- w nurkowaniu rekreacyjnym planujemy tak, by mieć margines bezpieczeństwa. Nurkowanie rekreacyjne to nurkowanie no deco.
Devonte Graham Jersey