Synaj- leży w Azji, blisko stąd do Izraela i Jordanii, mnóstwo miejsc nurkowych od Ras Mohamed po Blue Hole i Canyon.
ABC półwyspu Synaj
Klimat i pogoda- pustynny klimat Synaju ma dwie główne pory roku, obie są suche. Zimą od grudnia do marca jest przyjemnie ciepło, aczkolwiek nocą temperatura spada do 12-15°C na wybrzeżu a wewnątrz lądu, w górach, nawet do zera. Ulewne deszcze spadają zimą w górach a na wierzchołkach gór pojawia się śnieg. Na wybrzeżu pada tylko wyjątkowo.
Lato jest gorące i suche. Temperatury w ciągu dnia osiągają 38°C na wybrzeżu a ponad 40°C na pustyni. Nocą jest około 30°C. Upał ten jest jednak znośny ze względu na niską wilgotność powietrza, ale to znowu szybko powoduje dehydratację. Ten element powinni pamiętać zwłaszcza nurkowie i przyjmować dostateczną ilość płynów, ponieważ dehydratacja jest jednym z faktorów choroby dekompresyjnej.
Temperatura wody w morzu niemalże nie spada wraz z narastającą głębokością. Latem, kiedy na powierzchni jest 26°C, na 30 m woda ma 25°C, na 50 m 24°C a na 100 m około 23°C. W okolicach Ras Mohammad i w Cieśninie Tiran temperatura wody bywa wyższa o 1°C.
Widzialność pod wodą bywa w ciągu roku od 20 do 30 m, temperatura wody w lecie to 27-28 °C a w zimie 21 °C. Regularnie następują to wietrzne i bezwietrzne dni, ale zawsze znajdzie się miejsce, na którym da się łatwo wejść do wody, nawet, gdy są większe fale.
Warunki nurkowania
Przed rozpoczęciem nurkowania wszyscy nurkowie powinni przedstawić swój nurkowy certyfikat i logbook. W przypadku, jeśli mieliście przerwę w nurkowaniu dłuższą niż 6 miesięcy, nastąpi przypomnienie czy sprawdzenie zdolności nurkowych w ciągu pierwszego nurkowania (tzw. Check Dive). Wszyscy nurkowie nurkują na swoją odpowiedzialność oraz podpisują pouczenie o podstawowych zasadach w Egipcie: Nurek nie może niczego dotykać pod wodą, łamać czy zbierać przedmioty z morza, rekreacyjne nurkowanie jest maksymalnie do 30 m z powietrzem a do 40 m z nitroxem a także z odpowiednim certyfikatem nurkowym.
Przewodnik nurkowy
Przewodnik odpowiada za załadowanie butli, punktualność odjazdu, dogadanie się z kierowcą, załatwienie pozwolenia policji turystycznej (na niektóre nurkowiska), organizację nurkowania, opis rafy, przebieg nurkowania, reakcję na nieprzewidziane wydarzenia, zapewnienie zestawu tlenowego itp. Według nowych egipskich przepisów przewodnik nurkowy musi towarzyszyć każdemu nurkowi pod wodą, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i ochrony lokalnej rafy koralowej.
Organizacja nurkowania
Każdy z odwiedzających może sobie wybrać program nurkowania, który najbardziej go interesuje. Wybór miejsc nurkowych zależy od domówienia się z przewodnikiem nurkowym a także od pogody. Wyjeżdża się około 8:00 rano, na cały dzień na 2 nurkowania. Powrót do hotelu po południu ok. 16:00 -17:00.
Względnie wiarygodna prognoza pogody na www.windguru.com
SEAFARI.PL - nurkowanie i podróże
ul. Kawki 4 62-080 LUSOWO
tel. +48 514 00 33 00
e-mail: sirolgierd@gmail.com serwis internetowy: admin@seafari.pl